Obec Ždírec se nachází v okrese Plzeň-jih a náleží pod Plzeňský kraj. Obec se rozkládá asi 29 km jihovýchodně od centra Plzně a 5 km jihovýchodně od města Blovice. Na území této obce žije trvale zhruba 450 obyvatel. Protéká zde řeka Úslava. Ždírec se skládá ze 4 částí a sice Ždírec, Ždírec - Myť, Žďár a Smederov. Tyto části se jako správní celek propojily v r. 1960. Obec leží v průměrné nadmořské výšce 418 metrů nad mořem. Celková katastrální plocha obce je 934 ha, z toho orná půda zabírá pouze 35 procent. Přibližně jedna třetina výměry obce je zalesněná.
Obec má vlastní znak a vlajku. Nejdříve se historické dokumenty zmiňují o Žďáru, jehož počátky jsou z let 1326, kdy zde byl také postaven gotický kostel Sv. Václava. Ždírec je zhruba o 50 let mladší, první zmínku o obci nalezneme v historických pramenech v roce 1376 a Smederov, kde nejdříve vyrostla rytířská tvrz se datuje od r. 1654. V r. 1789 se ke Ždírci začala připojovat druhá polovina zvaná Myť, jejíž název zřejmě pochází od slova mýtiti a v současné době je Myť největším satelitem obce. V 17. století se v okolí obce těžila a zpracovávala železná ruda. Dnes obec láká svým klidem, krásnou okolní přírodou a dobrým dopravním spojením, kterého hojně vyžívá spousta rekreantů hlavně přes léto. Obec se nachází na hlavní železniční trati Plzeň - České Budějovice a je zde i železniční stanice.
Mezi nejvýznamnější památku obce patří gotický kostel sv. Václava ve Žďáru, který je obklopený hřbitovem. Byl postaven pod vlivem stavební huti pomuckého kláštera v 1. pol. 14. stol. Z této doby se dochoval jižní portál odkrytý pod nánosy omítky r. 1932 a především unikátní fresková výzdoba presbytáře z doby kolem roku 1350 zachycující výjevy ze svatováclavské legendy. Kostel byl v průběhu staletí ještě několikrát upraven, zejména pak v 19. století, kdy byla například zvýšena věž. Za zmínku také stojí klasicistní kaplička Panny Marie Klatovské na návsi ve Smederově. Má svoji zvláštnost - je rozdělena na dvě části, každá část má svůj vlastní vstup. V první části je klasická kaplička s ústředním obrazem Panny Marie Klatovské a v druhé části je umístěn betlém.
Ve vsi se nachází Obecní úřad, knihovna, hospoda, prodejna potravin, kostel a hřbitov. Místní obyvatelé mají možnost využívat veřejný vodovod. Malé děti mohou trávit volný čas na dětském hřišti. Svou činnost rozvíjí i řada spolků. Jsou to Český svaz žen, Sbor dobrovolných hasičů, Český rybářský svaz a Myslivecké sdružení Chejlava. Pro využití volného času je v obci k dispozici sportovní hřiště. V obci aktivně působí Tělovýchovná jednota Úslavan Ždírec, která byla pod tímto názvem založena v r. 1961. Samotný odbor házené vznikl již v roce 1942. Místní házenkáři organizují dvě velké akce - turnaj starých gard a populární Silvestrovský běh, který se oficiálně pořádá od r. 1991 a kterého se každoročně zúčastňují i sportovci z celé republiky. V několika posledních letech hraje pod TJ Úslavan i družstvo nohejbalu.
Mezi přírodní zajímavosti patří Národní přírodní rezervace Chejlava. Najdeme ji na úbočí vrcholku Buková hora (651 m.n.m.). Národní přírodní rezervace Chejlava je součástí přírodního parku Buková hora – Chýlava. Toto území bylo vyhlášeno Národní přírodní rezervací Chejlava již v roce 1925 a zaujímá plochu 25,9 ha. V rezervaci roste podle odborníků jedna z nejpěknějších bučin Plzeňska. Zdejší les má pralesovitý charakter na buližníkovém podkladu. Kromě buku tu rostou javor klen, dub a smrk. Pod korunami stromů se daří také řadě bylin. Mezi další přírodní zvláštnosti patří Přešínský potok, kde se vyskytuje vzácný rak kamenáč. Tato oblast je zapsaná do seznamu významných lokalit systému Natura 2000 a byla vyhlášena jako přírodní památka.
V obci jsou každoročně pořádány různé kulturně-společenské akce. Jsou to hasičský bál, dětský maškarní bál, dětský den, vítání občánků, prodejní výstava květin, zeleniny a drobných výrobků, posvícenská zábava, drakiáda, lampiónový průvod, setkání seniorů, poslední leč, mikulášská zábava, zpívání u vánočního stromku. Mnoho let působí v obci dvě hudební skupiny, které vystupují v širokém okolí při různých společenských příležitostech.
Kompletní informace o lokalitě > | Přidat fotografii | Ohodnotit
Zdroj: www.KrasneCesko.cz
Projekt „Vybavení SDH JPO III obce Skořice hasičskou technikou“ je spolufinancován Evropskou unií
Registrační číslo projektu: CZ.06.1.23/0.0/0.0/15_017
/0000390